Web

Emoji sa vďaka Unicode rozhodol žiť dlho a prosperovať

Emoji sú všade a milujú ich, alebo ich nenávidia, nemožno ich ignorovať. S pridaním približne 250 emodži v júnovej aktualizácii Unicode 7.0.0 je čas nadviazať na naše predchádzajúce články na túto tému.
  
Nový znak emodži Unicode zobrazujúci vulkánsky pozdrav (vľavo) a skorá stránka i-mode pomocou emodži (vpravo)smajlík.png
 
Takže sú výstrelok? Krátka odpoveď znie nie – emoji sú tu, aby zostali. Komunikácia prostredníctvom obrázkov je sotva nová: logografické skripty boli a stále používajú mnoho rôznych kultúr – od egyptského hieroglyfu až po moderné znaky Han, ktoré sa používajú okrem iného v čínštine, japončine a vietnamčine. Spoločnosť Emoji, ako ich poznáme dnes, bola vytvorená spoločnosťou Shigetaka Kurita v roku 1998 pre mobilnú internetovú platformu icomod Docomo.
 
Emoji sa lákal v prípade použitia mobilných telefónov, pretože umožňoval používateľom posielať obrazové správy bez toho, aby upchával obmedzenú šírku pásma dňa. Pretože sa emodži používajú v písme podobne ako znaky, znamená to, že kód pre konkrétny emoji sa odosiela cez sieť, nie samotný obrázok, a tu sa ukladá šírka pásma. Prijímajúci hardvér a softvér interpretuje kód a zobrazuje vhodný obrázok.
 
Ďalším hnacím motorom popularity emoji je čoraz globálnejší charakter komunikácie. V dobe, keď sa rozhovory cez národné a jazykové hranice zvyšujú každý deň, môžu emoji fungovať ako niečo z lingua franca. Tweet s emodži je prenosnejší v rôznych jazykoch a kultúrach ako v čisto textovom formáte.
 
A nejde iba o zasielanie správ. Emojis sa vo veľkej miere využívalo na webové stránky v režime i (a stále sú!), Čo malo za následok vizuálne príťažlivé a zároveň veľmi rýchle načítanie stránok, často pod 1 kB. Napríklad, pozrite si vyššie uvedenú stránku s predpoveďou počasia (reprodukovanú z www.eveandersson.com ). Emoji boli pravdepodobne významným faktorom úspechu i-režimu. Boli zábavné a užitočné a nakláňali i-režim na pútavú energiu, ktorá v iných technológiách času, ako napríklad WAP, chýbala.emoji.png
 
Aj keď boli emodži v Japonsku od svojho uvedenia na trh veľké ( a podporované ich funkciou Gmail Labs od roku 2009 ), koncom roka 2011 sa začali medzinárodne šíriť šírením iOS 5 spoločnosti Apple a jej vopred založenej banky emoji znakov.

Mohlo by se vám také líbit...