Chystáte sa na predstavenie. Lístky už máte dlho zarezervované. Možno sa chystáte ísť sám, možno s niekým, no na chvíľku zostanete bezradne váhať a vašou jedinou otázkou je zrazu – čo si mám obliecť?
Kedysi to bolo jednoduchšie, do divadla sa chodilo v zásade vždy len vo formálnych šatách, no dnes to už dávno nie je pravda. Na divadelné predstavenie si už dávno nemusíte obliekať len dlhé šaty, kostým, či oblek. Niekedy vám môžu stačiť dokonca len rifle.
Veľmi to záleží od toho, do akého divadelného priestoru sa chystáte. Pokiaľ idete na operu do národného divadla, je jasné, že by ste sa mali obliecť pokiaľ možno slávnostnejšie, zvoliť oblečenie formálne, nie príliš extravagantné a hlavne slušné. Nemusíte mať zrovna dlhé šaty, ale džínsy môžu byť v tomto prípade viac ako nevhodné. Preto ak nechcete, aby ste boli adresátom nepekných či pohŕdavých pohľadov, by ste mali zvoliť formálny odev.
Ak idete na predstavenie do menšieho divadla, môže to byť ťažšie. Preto by ste si mali pozrieť niečo o divadle, niečo o predstavení na aké idete, aby ste odhadli ľahšie, aká bude atmosféra miesta a či je to miesto skôr uvoľnené, alebo si tam potrpia na veľmi formálne a vážne správanie. Ak ide o miesto, kde sa hrajú hlavne komédie a ide skôr o priestor zábavný, pokojne si na seba môžete zobrať aj predtým operou zakázané džínsy, no možno vhodnejšie bude, ak si ich oblečiete skôr s košeľou či blúzkou, ako s tričkom.
Pokiaľ zistíte, že idete na predstavenie do nezávislého divadla, môže byť väčšie faux pas mať na sebe oblečenú večernú róbu ako keby ste mali roztrhané džínsy, či niečo veľmi extravagantné. V tom prípade je viac menej jedno čo si oblečiete, chcem len upozorniť na tento fakt, pretože množstvo ľudí z tzv. starej školy býva pobúrených a rozhorčených z dnešnej módy a toho, že divadlo už nie je nejakým slávnostným priestorom, ale miestom, kde pokojne môžete mať oblečenú flanelovú košeľu.
Kultúra