Práve ste sa nasťahovali do nového bytu a na programe dňa je výber osvetlenia? Netreba ho podceniť, aby ste neskôr nehromžili na to, že si nevidíte na špičky topánok. Hovoríme o predsieni alebo chodbách bytu, pretože tie patria k miestnostiam, ktoré majú najmenej denného svetla. Nie sú tam totiž žiadne okná, iba dvere a tie prepustia len minimum slnečných lúčov. Chvalabohu, dnes to nie je žiadny problém, pretože výber svietidiel je rozmanitý, stačí len správne rozmiestnenie a chodba bude jasná a žiarivá.
Tmavé a úzke tvary pôdorysov
Pôdorysné tvary chodieb a predsiení nie sú vo väčšine prípadov najšťastnejšie riešené, zvyčajne sú dlhé a úzke, čo znamená, že celá miestnosť nemôže byť dostatočne osvetlená prirodzeným svetlom. Tu už treba pristúpiť k špecifickému naaranžovaniu svietidiel, aby ste po vstupe do tohto už aj tak deprimujúceho priestoru nemali pocit klaustrofóbie. Ľahký dotyk vypínača a predsieň či chodba hneď zažiari.
Aj podlaha by mala odrážať svetlo
Správny efekt dosiahnete aj použitím vhodnej podlahy, ktorá by mala mať väčšie rozmery a lesklý povrch, čím urobí dobrú službu hneď dvakrát: je na pohľad efektná a zároveň aj odráža svetlo.
Bodové svetielka a LED pásiky
Vyhnite sa jednému silnému zdroju svetla, radšej ho nahraďte LED pásikmi, ktoré uložené pozdĺž chodby sú ideálne na dotvorenie atmosféry alebo niekoľko bodových svetiel tiež osadených za sebou.
Zavesené lampáše sú netradičné
Zaujímavé je osadiť zdroje svetla na steny, môžu byť napríklad v tvare lampášov. Závesné zdroje sú ideálne na odľahčenie priestoru a svetlo je na oko príjemnejšie.
Zdroje kombinujte
Pocit domova vyčarí aj kombinácia silnejšieho a slabšieho svetelného zdroja, výsledkom bude zaujímavý estetický a svieži efekt.
Dodržte vzdialenosť
Vo všeobecnosti platí, že v tmavých miestnostiach treba zdrojov svetla viac a vzdialenosť medzi nimi by podľa možnosti mala byť asi 2,5 metra. Vtedy je priestor rovnomerne osvetlený.
Byt