Nájomná zmluva by v žiadnom prípade nemala byť len zmluva kde sa píše koľko a za čo vlastne budete každý mesiac platiť. Takáto dohoda musí mať aj podľa zákona ošetrené niekoľko záležitostí o ktorých sa dnes porozprávame.
Ozrejmenie súčastí,alebo lepšie povedané. Čoho všetkého sa nájom a platenie nájmu bude týkať. Pričom nezabúdajte na spísanie skutočného stavu v akom nehnuteľnosť preberáte. Vyhnete sa tak do budúcnosti problémom pri náhrade škody ak k nej počas vášho užívania dôjde.
Právo nájmu, by nemalo byť iba na dobrej vôly. Tak ako je potrebné už dopredu v zmluve zapísať skutočný stav nehnuteľnosti. Je taktiež potrebné aby bolo jasne definované načo má právo nájomca, a načo nájomník. Je totiž rozdiel ak priestor využívate na bývanie alebo na obchodnú činnosť. V žiadnom prípade nemôže vlastník objektu prísť neohlásene bez vášho vedomia na kontrolu.
Náhrada škody by nemala byť bičom na jednu alebo druhú stranu. Keď niečo poškodíte mali by ste automaticky škodu uhradiť. Samozrejme tu platí že sa bavíme o jej zostatkovej cene. Všetko ale záleží od toho čo všetko máte v nájme zohľadnené.
Dĺžka nájmu a záloha.Každá nájomná zmluva by mala byť uzatvorená na určité obdobie. Ak s tým majiteľ nesúhlasí, trvajte na na ochrannej lehote na vysťahovanie zakotvenej v nájomnej zmluve. Pričom sa začne rátať až po jej písomnom doručení. Ak je s vami nájomca spokojný nemáte sa čoho obávať, veď napokon je to on kto sa pripraví o peniaze ak vás vyhodí. A na druhej strane ak by ste museli odísť, máte istotu že neskončíte zo dňa na deň na ulici.
Jasne definujte do ktorého dňa je potrebné uhradiť zálohu za prenájom. Ako aj klauzulu o ukončení v prípade neplnenia si záväzkov.
Nájom nieje vlastníctvo, a na to netreba zabúdať. Preto v žiadnom prípade ak ste to práve vy ktorý poskytuje priestor k užívaniu. Nezabúdajte zakotviť do zmluvy že nieste v žiadnom prípade zaistiť náhradné bývanie. A samozrejme že užívaním tohto priestoru nevzniká nárok zapísanie trvalého či prechodného bydliska.
Byt