Keď sa povie kŕčové žily, je to vlastne veľmi známy pojem, pretože toto ochorenie (spravidla dolných končatín) pravidelne postihuje vysoké percento populácie. Najviac rizikovými pacientmi sú ženy a starší ľudia. Niekedy sa však zvyknú vyskytovať dokonca aj u detí a s týmto postihnutím bývajú oboznámení aj u muži, no predsa len v menšom počte.
Existujú však príčiny a faktory, ktoré dávajú tomuto ochoreniu vzniknúť. U žien je to tehotenstvo, antikoncepcia, pôrody, u ľudí všeobecne potom sedavý životný štýl či sedavé zamestnanie alebo naopak dlhodobé státie, málo pohybu a nadváha. No je známe, že príčiny bývajú v nejednom prípadne takisto genetického, dedičného charakteru.
Najmä zo začiatku vravíme len o menších, avšak viditeľných estetických vadách, o žilkách, čo sa zvyknú vyskytovať na dolných končatinách, v pokročilejšom štádiu a vo vážnejšom prípade začíname vravieť o väčších varixoch. Nie o príznakoch, ale o diagnostikovaných kŕčových žilách. V oboch prípadoch je tu odporučený okamžitý zákrok, resp. vyhľadanie odborníkov, ktorí tento problém odstránia ešte skôr, než prepukne do závažnejších ťažkostí, kam môžeme zaradiť napríklad zápal či krvácanie varixov alebo nepríjemnú až obmedzujúcu bolesť nôh.
Navštíviť lekára by ste mali už len z toho dôvodu, že práve on musí zo všetkého najskôr diagnostikovať, či sa jedná o kŕčové žily.
Následne poznáme niekoľko spôsobov ich odstránenia. Ešte predtým ale spomeňme, že je vhodné vyhýbať sa všetkým faktorom, kvôli ktorým toto ochorenie vzniká. Dnešná medicína našťastie pozná rýchle a bezbolestné opatrenia ako operácia kŕčových žíl laserom cena venasum.com. Odstrániť sa ale dajú takisto metódami ako rádiofrekvenčnou abláciou či klasickým chirurgickým zákrokom.
Spomeňme ešte jednu základnú radu, a to fakt, že na zníženie bolesti pomáha pohyb, chôdza, bicyklovanie, menenie polohy. Naopak rizikovým a škodlivým faktorom je v tomto prípade dlhodobé státie.