Mnohí z nás si pod pojmom kolaudácia predstavia bujarú oslavu nového bývania. Toto však určite nie je kolaudácia. Čo to je a čo na to potrebujete sa dozviete teraz.
Kto vydáva kolaudačné rozhodnutie
Kolaudácia je v podstate schválenie stavby úradmi. K tomuto procesu sa pristupuje tesne pred dokončením budovy. Žiadosť o kolaudáciu podáva staviteľ budovy, alebo developer na miestnom stavebnom úrade. Ten do pár dní vyrozumie všetky zúčastnené strany a určí dátum obhliadky.
Priebeh obhliadky
Pri prehliadke je už dôležité aby stavba niektoré parametre spĺňala. Rozhodne nežiadajte o kolaudáciu kým nemáte hotové
- Strechu aj s bleskozvodom, komínom a odkvapovým systémom
- Dokončené zábradlia, schody, podlahy, stropy,…
- Musí byť pripojená na inžinierske siete aj s meračmi (voda, elektrina, plyn, pripojenie na kanalizáciu)
- Musí byť v dome osadená sanita (umývadlá, sprcha, WC, vaňa), okná a dvere
Ak to všetko je hotové a vám chýbajú len drobnosti ako namaľovať steny, či umyť okná môžete podať žiadosť s príslušnými dokladmi (certifikáty a atesty o použitých materiáloch, geometrický plán, dokumentáciu k stavbe, …)
Úradníci pri samotnej prehliadke budú zisťovať či je budova postavená podľa plánu, či jej užívanie nebude ohrozovať zdravie a život budúcich obyvateľov. Posudzuje sa aj jej vplyv na životné prostredie.
Ak všetko dobre dopadne stavebný úrad vydá do 15 – tich dní kolaudačné rozhodnutie. Na jeho základe môžete začať stavbu užívať za účelom, na ktorý je toto rozhodnutie vydané. Pokiaľ nebolo všetko v poriadku v dokumente sú nedostatky spomenuté aj s termínom dokedy ich treba odstrániť. Ak ich neodstránite nemôžete budovu legálne užívať.
Čo ďalej?
Po získaní kolaudačného rozhodnutia treba zájsť na obecný, alebo mestský úrad a dom zaevidovať. Stavba dostane súpisné číslo. Posledným úradom, ktorý teraz ešte treba navštíviť je kataster. Na základe čísla, kolaudácie a geometrického plánu ju zapíšu do katastra a zakreslia do máp.